Amical de calitate: Gloria – CS Afumaţi 2-1

faza amicalGloria are motive să zîmbească după evoluţia şi scorul din amicalul de miercuri dimineaţă, de pe stadionul din Crîng, penultimul pentru echipa buzoiană înaintea reluării campionatului. După trei meciuri de verificare fără victorie, dar şi fără să marcheze vreun gol (0-0 cu CS Mioveni, 0-2 la Metalosport Galaţi şi 0-0 cu Viitorul Domneşti), fotbaliştii buzoieni au învins-o cu 2-1 pe CS Afumaţi, o trupă extrem de tare din cel de-al treilea eşalon, caracterizată de antrenorul Viorel Ion ca fiind de nivelul primelor 6 din Liga a 2-a. După ce ilfovenii au deschis scorul din lovitură liberă încă din minutul 5, gazdele au egalat cu un sfert de oră înainte de pauză prin Daniel Vîrtej. Ceva mai tîrziu, Adrian Răduca a ratat o lovitură de la 11 metri, acordată după un fault în careu asupra lui Dorin Burlacu. Ceva nervi pe finalul primei reprize, cînd Clement Pălimaru a fost eliminat de centralul buzoian George Simion, stîrnind furia antrenorului Viorel Ion, care şi-a chemat jucătorul înapoi pe teren. Brigada de arbitri a refuzat să mai intre după pauză, iar la centru s-a aflat fostul arbitru divizionar A Cezar Ionescu. Gloria a evoluat mult mai bine în partea secundă, iar golgeterul Clement Pălimaru şi-a mai făcut o dată datoria, semnînd golul victoriei în minutul 54. Următorul meci amical al Gloriei, totodată şi ultimul din această iarnă, va avea loc sîmbătă, tot în Crîng, împotriva lui Sporting Tr. Măgurele, o formaţie din Liga a 3-a.