Aur la Campionatele Naţionale, pentru doi sportivi ai Gloriei Buzău

Sursa foto:scm-gloriabuzau.ro

Finalele Campionatului Naţional de Atletism, competiţie rezervată juniorilor II, s-au desfășurat în perioada 8-9 martie, la Sala „Lia Manoliu” din Bucureşti. Clubul Gloria Buzău s-a prezentat la această competiţie cu cinci sportivi, doi dintre aceştia reuşind să urce pe podiumul de premiere. Este vorba despre Lucian Ştefu, care a urcat pe locul II în proba de 3000m (9,02s) şi Mihai Ili, ce a obținut locul III la săritura în înălţime (1,85m). Deși nu au reuşit să cucerească medalii, evoluţiile celorlalţi atleţi buzoieni au fost considerate de către antrenorii Cucu Riki şi Petrică Păun ca fiind unele satisfăcătoare, cu speranţa că la următoarele competiţii aceştia vor creşte valoric.Astfel, Dinu George a terminat pe locurile V şi VI în probele de 800m şi respectiv 1500m, iar Cătălin Albu a încheiat proba de aruncare a greutăţii pe locul VI. În urmă cu o săptămână, tot la Bucureşti, buzoianul Marius Bîră a urcat pe prima treaptă a podiumului şi a obținut astfel titlul de campion naţional în proba aruncării greutăţii, la juniori I. Cu distanţa de 17, 46m, elevul lui Gheorghe Hîrjoi a stabilit un nou record personal.

Știri despre: , , ,