Egal obținut de handbaliștii de la HC Buzău, în fața celor de la Steaua București

Sursa foto: Arhiva

În cadrul penultimei etape a Ligii Zimbrilor, HC Buzău a întâlnit miercuri seară, la Sala Sporturilor ,,Romeo Iamandi” una dintre cele mai titrate echipe ale handbalului românesc –Steaua București. În fața unui public numeros, Lupii au  fost la un pas de victorie, partida încheindu-se cu scorul de 23-23. Buzoieni au dominat prima repriză, care s-a încheiat la egalitate, cu câteva secunde înaintea de fluierul pentru intrarea la pauză, în urma golului marcat de către oaspeți. A doua repriză părea să arate o echipă a Stelei pornită spre victorie, însă Lupii reușesc să înscrie la aproape fiecare atac, contracarând astfel elanul roș-albaștrilor. Ultimele minute de joc au fost extrem de intense, după ce buzoienii înscriu în plasa steliștilor al 23-lea gol, oaspeții revin și egalează. O ultimă ofensivă a bucureștenilor s-a încheiat cu o ratare, tabela de marcaj arătând la finalul jocului scorul de 23-23. Deși buzoienii aveau nevoie de victorie, rezultatul de aseară le aduce însă un punct important, în fața unei echipe extrem de puternice. HC Buzău 2012 va juca ultima etapă a Ligii Zimbrilor, în deplasare, la Călărași cu echipa Dunărea din localitate.

Știri despre: , , ,