Foarte aproape de victorie, în prima etapă a returului Superligii naționale de rugby! Scor final: SCM Gloria Buzău 18 – 19 Timișoara Saracens

Sursa foto: Facebook Timisoara Saracens Rugby Club

Echipa de rugby SCM Gloria Buzău a pierdut onorabil în fața celor de la Timişoara Saracens, scor 18-19 (3-19), într-un meci disputat sâmbătă, în cadrul etapei a VIII-a a SuperLigii CEC Bank. Timisoara Saracens, deși avea 19-3 la pauză și părea că al patrulea eseu echivalent cu bonusul ofensiv este doar o problemă de timp, acesta nu a mai venit. A venit însă o replică foarte puternică a buzoienilor, care s-au apropiat la un singur punct. Astfel, Gloria a arătat că este o echipa de luat în seamă, aceasta câstigând punctul bonus defensiv. Buzăul a deschis scorul din debut, printr-o penalitate, 3-0. Timișoara a preluat controlul și până la pauză, la scorul de 19-3, toate indiciile duceau către o victorie la scor. Timișorenii au făcut o repriză secundă slabă, permițându-le buzoienilor să revină în joc. Astfel, Gloria a făcut 18-19 și finalul a fost încins. La finalul partidei, reprezentanții clubului de rugby Timișoara Saracens au felicitat echipa buzoiană pentru determinarea cu care au jucat. ,,Final de meci la Buzău și gazdele obțin bonus defensiv, fiind singurii marcatori ai reprizei a doua – eseu transformat și lovitură de penalizare. Echipa noastră, din păcate, nu a reușit să obțină punctul bonus și revine la Timişoara cu o victorie la un scor extrem de strâns și neașteptat. Felicitări, SCM Gloria Buzău, pentru angajament!”, se menționează pe pagina de Facebook a clubului de rugby Timișoara Saracens.