Gloria Buzău, tot mai aproape de Liga a II-a! Gălățenii umiliți în disputa de astăzi

de Stiri Buzau Media
Sursa foto:Facebook/Barchizianu Mihai-emanuel

Buzoienii au obținut astăzi, cele 3 puncte necesare pentru a-și asigura locul pentru promovarea în Liga a II-a. În fața unui public numeros – mii de buzoieni au venit astăzi să-și susțină echipa favorită – elevii lui George Timiș s-au jucat efectiv cu gălățenii, umilindu-i cu scorul de 5-0 (3-0 la pauză). Gloria Buzău a deschis scorul repede, în minutul 4, apoi a urmat o scurtă perioadă, singura din tot meciul, cu joc acceptabil al gălățenilor. Oțelul a irosit patru mai ocazii de egalare, pe contraatac, însă buzoienii au făcut 2-0 și de acolo Galațiul nu a mai contat. Până la pauză s-a ajuns la 3-0, iar din minutul 49, Oțelul a rămas și cu un jucător mai puțin, Zaharia fiind eliminat. Repriza secundă a fost tot a buzoienilor, care au înscris ultimele două goluri ale partidei: Ciprian Petre pentru 4-0, în minutul 74 și 15 minute mai târziu, Florin Cazan, pentru 5-0.  Neputința Oțelului s-a văzut și la ratarea unui penalty, înainte de golul de 5-0.”Nu ne meritați” s-a auzit din peluza suporterilor gălățeni, cei mai mulți părăsind stadionul. După victoria de astăzi, Gloria se distanțează la 8 puncte față de Oțelul și este cu un picior în Liga a II-a. Buzoienii vor juca pe 30 martie, în deplasare la Uricani, de la ora 15:00, unde îi vor întâlni pe fotbaliștii de la CS Ştiinţa Miroslava.