Marina Baboi, vicecampioană balcanică cu ştafeta României de 4 x 100 de metri. Şi locul 5 în finala de la 100 de metri!

Performanţe de top pentru Marina Baboi şi la Campionatele Balcanice de atletism seniori care se desfăşoară în aceste zile la Stara Zagora, în Bulgaria. Printre cele mai bune sportive senioare din Europa, atleta de la SCM Gloria (19 ani), a încheiat minunat ziua pentru delegaţia „tricoloră”, contribuind decisiv la medalia de argint pe care România a obţinut-o în proba de ştafetă 4 x 100 de metri. Ca de obicei ultimul schimb, sprintera buzoiană şi-a demonstrat clasa într-un final dramatic, recuperând din handicapul din acel moment al „tricolorelor”. Ceva mai devreme, Marina Baboi a luat startul şi în finala de la 100 de metri, unde a avut ca adversare rivale de top, cap de listă fiind bulgăroaica Eftimova, campioană europeană şi cea care a şi câştigat finala balcanică din Bulgaria. Buzoianca a terminat pe locul 5, un rezultat notabil, având în vedere vârsta ei, dar şi experienţa superioară a adversarelor în astfel de întreceri.