Rugbiștii buzoieni învinși acasă de băimărenii de la CSM Știința

Sursa foto: Facebook/SCM Gloria Buzău Rugby

Cu un moral pozitiv după victoria din ultima etapă împotriva campioanei en-titre, zimbrii băimăreni nu le-au dat nicio șansă buzoienilor pe care i-au învins sâmbătă, reușind totodată și punctul bonus ofensiv, într-un meci contând pentru etapa a XI-a a SuperLigii CEC Bank. Prima repriză s-a dovedit a fi una echilibrată, încheindu-se 3-8, în favoarea echipei din Baia Mare. Meciul a fost unul dificil pentru buzoieni și prin prisma terenului de pe stadionul „Prințul Ghica” din Parcul Tineretului înmuiat de ploaie cu o seară înainte. În cea de-a doua repriză, buzoienii nu prea au avut vreo șansă de înscrie și băimărenii s-au impus clar, scor final 6-36, pentru CSM Știința. Acesta este a treia înfrângere după cele suferite cu Timișoara Saracens și Dinamo București. Etapa următoare, buzoienii vor juca în deplasare pe stadionul ,,Iuliu Hațeganu”, împotriva echipei ,,U” Cluj. Partida va avea loc sâmbătă, 20 aprilie, de la ora 11:00.