Selecţionata AJF Buzău, a doua victorie la Region’s Cup!

de Stiri Buzau Media

Selecţionta AJF Buzău a bifat şi a doua victorie la turneul preliminar UEFA Region’s Cup din Slovenia! După succesul la debut consemnat în faţa echipei scoţiene Central Scotland (2-1), fotbaliştii buzoieni au trecut la scor, de reprezentanta Georgiei, Chabonama, 5-1 (3-1). Golurile selecţionatei AJF Buzău au fost marcate de Gabriel Mihăescu (minutele 16, 30 – penalty şi 69), George Şerbănoiu (minutul 35) şi Alin Bălan (minutul 90+2). Georgienii au fost cei care au deschis scorul, în minutul 11.

Buzoienii au terminat meciul cu doi jucători mai puţin pe teren, după ce Ionuţ Istrate (minutul 40) şi Mihai Babageanu (minutul 64) au primit cartonaşul roşu. O eliminare a fost şi în tabăra georgienilor, în minutul 74. Următorul meci al selecţionatei AJF Buzău este programat luni, 11 iunie, de la ora 18.30, împotriva reprezentantei gazdelor, Maribor.

AJF Buzău: Geantă – Istrate, Milea, Zaplaic, Vişteanu (90 Ignat) – Şerbănoiu, Lazăr (46 Ioniţă), Bălan, Mihăescu – Babageanu (cpt.), Constantin (82 Stancu). Director tehnic: Cristi Lupu. Antrenori: Tase Lăptoiu şi Nicolae Paris.

Învingătoarele celor 3 grupe preliminare şi cele mai bune trei ocupante ale locurilor secunde se vor califica în faza intermediară a competiţiei – 8 grupe de câte 4, ale căror învingătoare merg la turneul final din iunie 2019.