Surpriză uriașă în Liga Florilor! Gloria Buzău a umilit campioana CSM București

de Stiri Buzau Media
Sursa foto:Arhivă

Etapa a 24-a din Liga Florilor a adus cea mai mare surpriză din ultimii ani în handbalul românesc. Gloria Buzău a învins campioana CSM București, la o diferență de scor de 8 goluri – 29-21, după ce la pauză scorul a fost 18-9 în favoarea handbalistelor noastre. Atmosfera în tribune a fost excepțională, cum rar mai vezi așa ceva la fotbal. Handbalistele Gloriei Buzău au ,,zburat” practic pe teren reușind să îngenuncheze, fără drept de apel pe CSM București care, în proporție de 99 %, pierde titlul de campioană care va merge la SCM Râmnicu Vâlcea. Asta dacă se ia în calcul faptul că marea rivală din acest sezon, SCM Râmnicu Vâlcea, a reușit să câștige fără probleme în deplasare la Universitatea Cluj-Napoca, scor 17-27. Un calcul pe care bucureștencele nu l-au prevăzut, mai ales că în tur CSM a scăpat ca prin urechile acului de o înfrângere. „Tigroaicele” s-au impus atunci cu 27-26, după ce adversara a avut un avans de trei goluri cu patru minute înainte de final. Iată că în această partidă istorică, lucrurile s-au lămurit încă de la început, Gloria Buzău mergând ,,șnur” către victorie. După această reușită, echipa noastră se situează  pe locul 9 în clasamentul Ligii Naționale.