Egal în derby: H.M. Buzău – Danubius 23-23!

Egal în derby: H.M. Buzău – Danubius 23-23!Fără învinşi şi învingători în derby-ul campionatului ligii secunde la handbal feminin dintre Handbal Municipal Buzău şi Danubius Galaţi, disputat sîmbătă seară, la Sala Sporturilor, într-o atmosferă specifică marilor meciuri de pe vremuri. Miza jocului şi-a pus amprenta pe ambele echipe, care au încheiat nedecis, 23-23. Prima repriză a aparţinut oaspetelor, care au condus în permanenţă, pînă în ultimul minut, cînd buzoiencele au reuşit să egaleze la 11. În repriza a doua, Handbal Municipal a ridicat ritmul şi a trecut ea la conducere, însă de data aceasta a fost rîndul gălăţencelor să egaleze, cu cîteva secunde înainte de final. Dacă nici una dintre echipe nu va avea parte de vreo sincopă pînă atunci, meciul retur de la Galaţi va fi decisiv pentru ocuparea primului loc la final, echivalent cu promovarea directă în Liga Naţională. Etapa următoare, ultima din tur şi din acest an, Handbal Municipal va întîlni în deplasare pe Spartac Bucureşti. Meciul este programat peste două săptămîni, pe 28 noiembrie, dar este foarte posibil să se joace mai devreme.