Le-a ieşit din plin: Gloria – Pojorîta 4-0!

Le-a ieşit din plin: Gloria – Pojorîta 4-0!Gloria a început cum nu se putea mai bine partea a doua a sezonului regulat. Sîmbătă, în Crîng, în prima etapă din retur, fotbaliştii buzoieni au reuşit să cîştige de o manieră entuziasmantă partida împotriva Bucovinei Pojorîta, în ceea ce a fost cel mai concludent succes de pînă din acest campionat. În meciul de sîmbătă, Adrian Răduca a deschis scorul în minutul 28, dintr-un penalty obţinut de Nini Popescu, în timp ce Bogdan Danciu, aflat la prima sa reuşită în tricoul Gloriei, a majorat diferenţa în minutul 32, cu o execuţie excelentă sub bară. În repriza a doua a ieşit la rampă Dorin Burlacu. Mijlocaşul buzoian a transformat, în minutul 52, un al doilea penalty, dupa ce tot el a fost faultat în careu, în postura de ultim apărător de fundaşul central Răuţă, care a şi fost eliminat, apoi a închis tabela, în minutul 57, după ce a finalizat o acţiune personală de excepţie.

Antrenorul Viorel Ion a folosit următoarea formaţie: Sîrbu – A. Iordache, Vlaicu, Vîrtej, Agache – Marcu, Cl. Dumitrescu – N. Popescu (63 Koprindzhiyski), Danciu, Burlacu (75 Bobe) – Răduca (71 Dedu). După victoria de sîmbătă, Gloria urcat un loc în clasament, pe 9, cu 14 puncte şi a redus la 6 „lungimi” distanţa de primul loc de play-off (6), ocupat de Rapid Suceava. Runda viitoare echipa buzoiană are şansa primei victorii din campionat în deplasare, urmînd să întîlnească ultima clasată, Ceahlăul Piatra Neamţ.