Locul 7 la final de an: Gloria – SC Bacău 2-0!

faza gloriaGloria a scos pînă la urmă maximum posibil într-un final de an în care totul părea compromis, de la înfrîngerile umilitoare cu 1-6 la Clinceni şi 0-8 la Călăraşi şi pînă la implicarea în scandalul meciurilor trucate pentru cîştiguri la pariuri. Aflată însă într-o puternică revenire de formă în ultima parte a sezonului de toamnă-iarnă, în care a suferit doar un singur accident pe parcurs, acel 0-4 din Giuleşti, echipa buzoiană a reuşit sîmbătă, în Crîng, ultima partidă din 2015, să treacă de SC Bacău cu scorul de 2-0 şi să termine anul pe locul 7, cu 23 de puncte, la numai 2 distanţă de băcăuani, clasaţi pe ultimul loc, 6, care asigură prezenţa în play-off. Gloriei nu i-a fost însă deloc uşor să treacă de formaţia din Moldova, mai ales că antrenorului Viorel Ion i-au lipsit 3 jucători importanţi, atacantul Clement Pălimaru şi fundaşul central Cătălin Vlaicu, ambii accidentaţi şi mijlocaşul Mugurel Dedu, accidentat. După o primă repriză în care nu s-a întîmplat mai nimic, 0-0 la pauză, Gloria a deschis scorul imediat de la reluare, prin reuşita lui Adrian Răduca. Abia introdus pe teren, fundaşul George Ghiţă a dublat avantajul gazdelor, scor, 2-0, care avea să rămînă neschimbat pînă la final! „Mă bucur nespus, a fost o victorie mare, 3 puncte enorme! O primă repriză echilibrată, nu prea ne-a ieşit, dar a doua repriză eu zic că a fost a noastră în totalitate. Am reuşit să marcăm repede şi asta cred că ne-a avantajat. Vreau să felicit întreaga echipă, vreau să le mulţumim oamenilor care conduc acest oraş, pentru că au înţeles situaţia şi au fost în totalitate lîngă echipă zilele acestea, mai ales după meciul cu Rapid, şi le-au dat şi lor un salariu întreg”, a declarat antrenorul Gloriei, Viorel Ion, după meciul cu SC Bacău. Pentru fotbaliştii buzoieni urmează o pauză de aproximativ o lună şi jumătate, reluarea pregătirilor fiind prevăzută undeva la jumătatea lunii ianuarie.