fbpx

Sorin Cîrjan: Am semnat “Angajamentul de parteneriat pentru dezvoltarea Municipiului Râmnicu Sărat”

Prima conferință de presă a “Alianței Pentru Râmnic” a reunit oameni care și-au stabilit ca obiectiv dezvoltarea orașului nostru.

Președintele Consiliului Județean Buzău, Petre Emanoil Neagu, doamna Carmen Ichim, fost Prefect al județului Buzău, pe de o parte, respectiv subsemnatul și Felix Rache, partenerul meu de alianță, pe de altă parte, și-au dat mâna și au pus bazele unui parteneriat pe care l-am semnat astăzi. Angajamentul, care cuprinde cinci puncte, se referă la sprjinirea în plan financiar, de către CJ, a unor activități și investiții în educație, mediu, transport și sănătate.

Toate cele cinci puncte din angajamentul de colaborare pleacă de la realitățile și nevoile Râmnicului, iar asumarea lor publică înseamnă mai mult decât promisiuni electorale, așa cum ar crede anumite persoane. Sunt deja angajamente pe care cei patru semnatari de astăzi le-au făcut în fața presei și care reprezintă deja responsabilități asumate pentru viitoarea perioadă de echipa noastră.

Punctul unu al “angajamentului” reprezintă cea mai mare provocare și poate fi unica soluție viabilă prin care Spitalul Municipal Râmnicu Sărat să revină la activitatea normală. Transformarea Spitalului CFR din Buzău în spital Covid 19 și implicarea financiară a Consiliului Județean devin de astăzi prioritatea numărul unu a noastră. Mai ramâne ca actualul Guvern să nu se opună demersurilor pe care Consiliul Județean le va iniția în curând.

Cele 5 obiective ale ANGAJAMENTULUI DE PARTENERIAT PENTRU DEZVOLTAREA MUNICIPIULUI RÂMNICU SĂRAT”:

  1. Susținem ideea preluării și transformării Spitalului CFR în spital Covid 19, care să trateze toți pacienții din Județul Buzău. Astfel Spitalul Municipal va fi redeschis;
  2. Vom susține financiar un Centru de Excelență pe care primăria îl va deschide pentru copiii din Municipiul Râmnicu Sărat;
  3. Vom susține financiar sportul și cultura râmniceană, care s-au dezvoltat foarte mult în ultimii 4 ani;
  4. Vom susține financiar închiderea Depozitului de Deșeuri Municipale pentru că suma necesară acestei investiții este greu de suportat de către bugetul Municipiului Râmnicu Sărat;
  5. Consiliul Județean Buzău va deveni membru al ADI ATRAS pentru a susține financiar transportul local de persoane.

Aceștia suntem noi, acestea sunt o parte din proiectele noastre!
Împreuna ducem Sus Râmnicul!

Sorin Cîrjan

Intră in comunitatea BuzăuMedia! Află în timp real când publicăm un articol nou pe site, direct de pe Facebook și YouTube.

Urmărește-ne pe Facebook

Urmărește-ne pe YouTube

S-AR PUTEA SĂ TE INTERESEZE:

BuzăuMedia utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe site-ul nostru. Apăsând "DA, ACCEPT" accepţi utilizarea modulelor cookie. Prin continuarea navigării pe site-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie. DA, ACCEPT Mai mult