Încă o victorie pentru echipa lui Ilie Stan: 7-0 cu Sportul Snagov

Fotbaliștii buzoieni au întâlnit astăzi, pe teren propriu, în cadrul celei de-a treia runde a Ligii a 2-a, pe adversarii de la Sportul Snagov. Suporterii echipei Gloria Buzău au venit în număr mare pe stadionul din Crâng – peste 2000 -, și au avut parte de un regal fotbalistic din partea elevilor lui Ilie Stan. Scorul final al partidei 7-0 pentru buzoieni a demonstrat clar acest lucru. Primul gol a venit în minutul 35, prin Marius Ioniţă care după o fază de contraatac a Gloriei, înscrie cu o lovitură de cap. Petru minute mai târziu, Valentin Alexandru execută bine o lovitură liberă şi îl învinge pentru a doua oară pe Micle. Fotbaliștii buzoieni înscriu al treilea gol în poarta adversarei prin Valentin Munteanu care a primit mingea în faţa porţii şi nu a ratat şansa de a majora scorul. Înainte de fluierul final al primei reprize, Valentin Alexandru mai adaugă o dublă și îl învinge din nou pe Micle, din penalty. Tabela de marcaj arăta la finalul primei reprize scorul de 4-0 pentru buzoieni. Repriza secundă, Dragoş Huiban profită de o lipsă de coordonare a fundaşilor Sportului Snagov şi înscrie superb în minutul 51. Opt minute mai târziu, Valentin Munteanu aflat la debut în Liga 2, reușește și el să înscrie de două ori în poarta lui Micle. Golul cu numărul 7 este înscris de Matei Constantinescu, în primul minut de prelungire. Astfel, grație acestei victorii echipa lui Ilie Stan devine noul lider al clasamentului. Runda viitoare, Gloria Buzău va juca în deplasare la Târgu Mureș cu „U” Cluj.