Lupii Buzăului sunt pe val! Handbaliștii de la HC Buzău adaugă încă o victorie în palmares

de Stiri Buzau Media
Sursa foto:Arhivă

Buzoienii au jucat miercuri seară, la ei acasă, într-o partidă contând pentru etapa a VI-a din play-out-ul Ligii Zimbrilor, contra celor de la CSM Făgăraș. Meciul se anunța a fi unul dificil pentru handbaliștii de la HC Buzău. Dată fiind situația în clasament, orice echipă are șanse atât la salvare fără baraj, cât și la retrogradare directă. Prima repriză s-a încheiat în favoarea oaspeților, care au intrat în vestiare cu un avantaj de 3 goluri (13-16). Pauza s-a dovedit a fi un sfetnic bun pentru Lupii Buzăului, care au egalat în primele 4 minute de joc din repriza secundă. A fost un imbold suficient pentru handbaliștii de la HC Buzău, care mai apoi au reușit să se desprindă serios de adversarii săi, diferența de goluri în favoarea jucătorilor noștri fiind menținută până la finalul partidei. Așadar, Lupii Buzăului au obținut o nouă victorie, scor final 27-24, ceea ce îi plasează acum pe locul III, în play-out-ul Ligii Zimbrilor. Următorul meci al buzoienilor se va disputa în sâmbătă, 11 mai, tot în fața propriilor suporteri, contra echipei CS Universitatea Cluj. Partida va începe la ora 17:00.