Gloria şi-a luat adio de la Cupa României!

gloria-buzauGloria n-a avut nici o şansă în meciul din această seară, în deplasare, cu Unirea Tărlungeni, contînd pentru turul 5 al Cupei României. Fără mai mulţi dintre titularii obişnuiţi, echipa buzoiană a fost surclasată, scor 0-5 (0-2) de formaţia braşoveană. Începutul a fost însă al buzoienilor, care au ratat cîteva ocazii imense, inclusiv o bară, prin Răduca. Gazdele au condus la pauză cu 2-0, prin golurile lui Liviu Nicolae (21) şi Petra (37), dar desprinderea a venit pe final, în ultimele 9 minute, cînd braşovenii au mai marcat de alte trei ori: L. Nicolae (81), I. Şerban (86) şi S. Marin (87). „Scorul reflectă şi nu prea realitatea din teren. Ar fi trebuit să avem 4-0 sau 5-0 la începutul meciului şi altfel ar fi stat datele problemei. Sînt nemulţumit total de unii jucători, una e lipsa de experienţă, pe care o înţeleg, alta e jocul la ce-o fi!”, a spus după meci antrenorul Viorel Ion. Gloria a început meciul de la Tărlungeni cu Andrei – Nini Popescu, Ghinea, Dăniţă, Ghiţă – Marcu, Al. Ioniţă – Bălan, Bobe, Răduca – Al. Marin. Echipa buzoiană a ratat, astfel, calificarea în 16-imile Cupei României, fază a competiţiei în care ar fi întîlnit o echipă din Liga 1. Alături de Gloria, au mai părăsit competiţia în această seară şi fostele prim divizionare Rapid Bucureşti, Oţelul Galaţi şi Ceahlăul Piatra Neamţ. Pentru fotbaliştii lui Viorel Ion urmează acum meciul de campionat de sîmbătă, din etapa a 3-a, în deplasare cu Rapid Suceava.