Handbalistele de la SCM Gloria Buzău rămân lidere, după victoria clară cu HC Zalău

SCM Gloria Buzău se menține în fruntea Ligii Naţionale feminine de handbal, cu maximum de puncte, şi după cel de-al cincilea obstacol de la începutul campionatului.

Ultima victorie a venit duminică, în deplasarea pe care echipa buzoiană au avut-o la Zalău, cu echipa lui Gheorghe Tadici. Altădată una dificilă, tensionată şi terminată pe muchie de cuţit, deplasarea de duminică a fost fără emoţii pentru buzoience.

Gloria Buzău a dominat autoritar prima repriză, pe care a condus-o de la un capăt la altul, pentru 14-11 la pauză. Handbal Club Zalău a avut singurele momente mai bune imediat după pauză, când a egalat la 14, apoi la 17. Apoi echipa buzoiană a pus definitiv stăpânire pe joc, iar meciul a curs spre deznodământul firesc. S-a terminat 24-30, una dintre cele mai clare diferenţe în jocurile directe.

Prima în clasament cu 15 puncte în 5 etape, SCM Gloria Buzău aşteaptă duminică, 9 octombrie, la Sala Sporturilor, în următoarea etapă, vizita formației SCM Rm. Vâlcea.