Aur în Cehia, pentru atleta Marina Baboi

La doar 48 de ore de la sosirea din Norvegia, unde participase la Cupa Europei pe echipe – prima ligă valorică, Marina Baboi, sprintera legitimată la SCM Gloria Buzău, eleva profesoarei Doina Voinea, a urcat din nou în avion, de data aceasta cu destinația Cehia, unde a fost invitată să participe la două mitinguri atletice de tradiție din această țară. Sâmbătă, Marina a luat startul în cadrul Grand Prix-ului dedicat probei de 100 m din cadrul celei de-a 54 ediții a Chodske1500 Domazlice, și după o prestație excelentă a câștigat finala competiției cu timpul 11,76s.  Astfel, buzoianca a câștigat marele premiu al reuniunii atletice. Turneul Marinei Baboi continuă în Cehia, unde se va alinia la startul altei competiții cu prezență internațională – Grand Prix Cheb 2019.