Bogdan Dinu își dorește ca pugilistul american Jarrell Miller să-i acorde cât mai curând revanşa

Pugilistul buzoian Bogdan Dinu revenit în țară a vorbit în cadrul unei conferințe de presă despre experiența sa din Statele Unite ale Americii, acolo unde pe 18 noiembrie a boxat cu Jarrell Miller pentru centura de campion mondial interimat WBA-NABA, precum şi cea WBO NABO la categoria grea. Dinu s-a aflat atunci în faţa celui mai important examen al carierei sale de boxer profesionist. Buzoianul a declarat că, în ciuda înfrângerii suferite prin knock-out, partida cu pugilistul Miller a constituit o rampă de lansare pe piaţa americană. Pe de altă parte, Bogdan Dinu a explicat și ce s-a întâmplat pe durata meciului: ,,Tactica mea era următoarea: știam că are 145 de kilograme, cam rar să întâlnești un așa sportiv, care să se miște și ușor, să aibă viteză, explozie. Am zis că în ciuda kilogramelor voi reuși să–l obosesc. Știam că în primele 2-3 reprize este foarte agresiv, că încearcă să-și termine adversarii. Îmi imaginam că dacă-l voi plimba, va obosi, după care dacă vom face box, cum spunem noi, n-avea nicio șansă. El în primele două reprise nu a venit tăvălug așa cum m-am așteptat. A încercat să facă box cu mine, nu i-a reușit. Pe foile de arbitraj am avut primele 3 reprize, însă la sfârșitul reprizei a 4-a a fosrțat punându-mî în dificultate. (…) Am stat și am analizat la rece, psihic pot să spun că am pierdut meciul din repreiza a 4-a, pentru că lovind un adversar la categoria grea și să-l vezi că nu cedează și că nu-ți arată nicio slăbiciune, faptul ăsta te frustrează și ceva se întâmplă.”

Bogdan Dinu a mai adăugat că partida cu pugilistul american Jarrell Miller a fost o experiență pentru el și a menționat că ar fi acceptat oportunitatea de a se bate pentru titlul mondial, în orice circumstanţe, justificând astfel decizia sa de a disputa acest meci după un repaus de aproape un an. ,,Nimeni nu refuză un meci de titlu mondial, pentru că la un astfel de meci se poate întâmpla orice. (…) Nu refuzi așa ceva, pentru că este foarte greu să prinzi un meci de titlu mondial, mai ales la categoria grea, unde primează interesele și în afară de asta e și foarte mult business, nu este un secret, o știm cu toții. N-ai cum să refuzi un meci de titlu mondial. Asta e istorie.”  Totodată buzoianul Dinu a menționat că își dorește ca pugilistul american Jarrell Miller să-i acorde cât mai curând revanşa:  ,,Acest adversar, dacă voi avea un parcurs cum trebuie, o să-i cer revanșa, pentru că eu consider că este o înfrângere care cântărește cât 3 victorii, aici, pe România, pentru că posibilitățile au fost limitate și să aduci un adversar clasat bine mondial e foarte greu să-ți permiți așa ceva.”