Buzoianul Ovidiu Ionescu a obținut medalia de argint la Campionatele Europene de tenis de masă de la Alicante, Spania

Sursa foto:laola1.tv

Ovidiu Ionescu a disputat duminică finala Campionatului European de tenis de masă, de la Alicante, în compania germanului Timo Boll. Buzoianul a câștigat medalia de argint la Europeanul de tenis de masă din Spania, după ce a pierdut în 5 seturi finala cu neamțul Boll, scor 11-6, 7-11, 9-11, 6-11, 6-11. Prin această reușită, Ovidiu Ionescu a egalat performanța atinsă în 1960 de Radu Negulescu. Sportivul buzoian a fost antrenat de Andrei Filimon. România obține astfel a treia medalie la masculin din istorie la un European. Andrei Crișan câștigase bronzul în 2012, în timp ce Radu Negulescu cucerea argintul în urmă cu 58 de ani.

Sportivul născut la Buzău acum 29 de ani a avut un European presărat cu victorii impresionante în fața unor jucători cu multe concursuri câștigate. I-a învins pe campionii mondiali Emmanuel Lebesson și Vladimir Samsonov. Sâmbătă, românul și-a asigurat medalia europeană la individual după un meci titanic contra lui Samsonov, iar duminică l-a expediat rapid pe Kristian Karlsson pentru o finală istorică. Doar în 1958 un jucător român se duela pentru cea mai prestigioasă medalie europeană.