fbpx

Eșec așteptat, Dinamo București – H.C. Buzău: 25-20

Handbal Club Buzău nu a reușit să răstoarne calculele hârtiei, marţi seară, în primul meci pe care l-au susținut în turneul Ligii Naţionate de la Cluj Napoca, ce programează, în aceste zile, etapele 21-24.

Handbaliştii buzoieni au întâlnit cea mai redutabilă echipă din România, campioana ultimitor 5 ani, Dinamo Bucureşti, iar rezultatul a fost cel previzibil, 25-20, pentru bucureșteni.

Dacă în prima repriză, jocul a fost ceva mai echilibrat, dovadă şi scorul pauzei, 13-10 pentru dinamoviști, buzoienii nu au reușit să pună probleme campioanei. Dinamo s-a distanţat chiar şi la un maxim de 7 goluri spre finalul partied. Buzoienii au reușit totuși să îndulcească puțin eşecul, reuşind trei goluri consecutive în ultimete minute și stabilind un rezultat oarecum rezonabil, 25-20.

A fost însă o înfrângere așteptată, care nu schimbă cu nimic datele problemei. Handbal Club Buzău se menține pe locul 9 în clasamentul ligii naționale masculine, după 21de etape şi va disputa următoarea partidă, joi, de la 15.45, împotriva celor de la CSU Suceava.

Intră in comunitatea BuzăuMedia! Află în timp real când publicăm un articol nou pe site, direct de pe Facebook și YouTube.