Fără istoric: SCM Gloria – Danubius Galaţi 17-24!

Prim divizionara Danubius Galaţi a fost o nucă prea tare de spart pentru handbalistele de la SCM Gloria în partida din optimile de finală ale Cupei României, disputată sâmbătă seară, la Sala Sporturilor. Practic, un meci fără istoric, în care echipa buzoiană n-a avut prea multe soluţii pentru o replică pe măsură în faţa unei echipe ce luptă din răsputeri pentru a se menţine în Liga Naţională. Danubius a condus din primul şi până în ultimul minut, uneori şi la diferenţe de 9 sau 10 goluri, iar în final s-a impus cu scorul de 24-17 şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei. Alina Horjea, cu 7 şi Ionela Goran, cu 6 reuşite, au înscris aproape toate golurile SCM-ului, pe lista marcatoarelor mai trecându-şi numele Gabriela Drugău – 2 goluri, Mădălina Mureş şi Nicoleta Vlad. Pentru elevele lui Romeo Ilie urmează acum, sâmbăta viitoare, partida din deplasare cu Steaua Bucureşti, contând pentru etapa a 21-a a Diviziei A.