Fete la puterea…a 6-a! HM Buzău – Activ Plopeni 26-23

faza handbalHandbal Municipal a încheiat cu bilanţ perfect prima parte a returului. Handbalistele buzoience au bifat sîmbătă, la Sala Sporturilor, cea de-a 6-a victorie din tot atîtea partide, ultima pe lista victimelor fiind Activ Plopeni, învinsă cu scorul de 26-23. Emoţiile în privinţa victoriei, de care echipa buzoiană avea neapărat nevoie, s-au risipit după numai cîteva minute, cînd era clar că oaspetele nu vor putea emite pretenţii. Prima repriză a fost un asediu permanent la poarta prahovencelor şi a fost încheiată de Handbal Municipal cu un avantaj de 6 goluri, 16-10. Gazdele au mai ridicat piciorul de pe acceleraţie după pauză, dar chiar şi aşa jucătoarele din Plopeni nu au reuşit decît să se mai apropie de buzoience la o diferenţă mai acceptabilă pentru ele, scor final 26-23. După această etapă, în Divizia A urmează o lună de pauză, campionatul urmînd să se reia pe 23 martie. În runda de atunci, a 18-a, echipa buzoiană va avea pauză, astfel că următorul meci va fi abia pe 30 martie, derby-ul din deplasare cu Ştiinţa Bucureşti. După 17 etape, Handbal Municipal se află în fruntea clasamentului, cu 43 de puncte, cu 3 puncte peste dar şi cu un joc mai mult faţă de Danubius Galaţi, rivala la promovarea directă în Liga Naţională.