Funcţionează perfect: HM Buzău – HCF Piatra Neamţ 30-25 (19-12)

de Stiri Buzau Media
Funcţionează perfect: HM Buzău – HCF Piatra Neamţ 30-25 (19-12)!

Funcţionează perfect: HM Buzău – HCF Piatra Neamţ 30-25 (19-12)!După 60 de minute pe care le-a controlat în stil de mare echipă, Handbal Municipal pare să se fi temut degeaba de HCF Piatra Neamţ, pe care a întîlnit-o astăzi, la Sala Sporturilor, în etapa a 2-a a returului. Fără două jucătoare esenţiale, Anca Ionescu şi Cristina Clisu, ambele accidentate şi cu perspectiva unui joc împotriva formaţiei de pe locul 4, care îşi anunţase intenţiile de a merge la barajul pentru Liga Naţională, echipa buzoiană a aşteptat cu multe emoţii confruntarea de astăzi, de la prînz. În realitate însă, lucrurile au stat cît se poate de bine pentru gazde, care n-au avut avantaj pe tabelă decît în primele 4 minute, singurele momente în care nemţencele au condus, 1-0 şi 2-1. Apoi mecanismul buzoian a funcţionat perfect şi dacă la pauză Handbal Municipal a avut 7 goluri avans, 19-12, pe parcursul părţii secunde diferenţa s-a dus şi la 10 goluri, 23-13! O uşoară relaxare le-a permis oaspetelor să se apropie la 3 goluri, 27-24 în minutul 57, dar n-a fost rost de surpriză. Buzoiencele au forţat pe final şi au pus 5 goluri avans pentru o victorie necesară ca aerul: 30-25! În urma victoriei de astăzi, Handbal Municipal a urcat provizoriu pe primul loc (Danubius Galaţi a stat), iar etapa viitoare va juca pe terenul ultimei clasate, Şcoala 181 Bucureşti.