Gloria învinge „Olimpia” şi egalează la puncte Oţelul Galați

Sursa foto: scm-gloriabuzau.ro

Partida, care a contat pentru runda a IX-a, a eşalonului trei, seria I, a fost una spectaculoasă, atât prin prisma celor şase goluri marcate, dar şi a ritmului impus de cele două combatante. SCM Gloria Buzău învinge CSM Râmnicu Sărat, scor 4-2, şi egalează astfel la puncte Oţelul Galaţi care s-a ales cu scor alb la Suceava. „Roş-albaştrii” au deschis scorul, în minutul 3, prin Ciprian Petre. Zece minute mai târziu, râmnicenii au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. În minutul 31, acelaşi  Ciprian Petre profită de gafele fundaşilor râmniceni şi îl învinge din nou pe Florin Ceparu.

În finalul primei reprize râmnicenii obţin o lovitură de pedeapsă, iar Adrian Vintilă îl învinge pe Cristian Gurău stabilind sorul pauzei, 3-2, pentru SCM Gloria Buzău. În minutul 71, Răzvan Catană măreşte diferenţa de două goluri pentru echipa din Crâng. Prin această victorie SCM Gloria egalează la puncte Oţelul Galaţi (23 puncte), însă rămâne pe locul secund, din cauza golaverajului inferior. Runda următoare, buzoienii vor evolua tot în faţa propriilor suporteri, urmând să întâlnească echipa Bucovina Rădăuţi, pe 27 octombrie, de la ora 15.00.

SCM Gloria Buzău: Gurău – Androne, Ceausel, C. Pușcă, Drăguț, Cazan, M. Pușcă, C. Petre, Roman, Tănase, Truta. Rezerve: Chiritescu – Boțea, Asavoaiei, P. Mihalache, Catană, D. Oprea, Manea. Antrenor: George Timis.
CSM Ramnicu Sărat: Ceparu – Cr. Mihalache, Tirila, Sava, V. Țânașe, Rosca, Cirjan, Ignat, Burghelea, Vintila, Crețu. Rezerve: Mihaescu, Bodoc, Bobe, Balan, Andreiu, Croitoru. Antrenor: Marius Tirila.