fbpx

Handbal Club Buzău: Înfrângere în ultima etapă a campionatului, dar o clasare meritorie

Handbal Club Buzău – Handbal Club Dobrogea Sud Constanța: 27-30 (15-15)

Handbal Club Buzău nu a reușit să contrazică pronosticurile în ultima etapă a campionatului Ligii Naţionale de handbal masculine. După ce au învins surprinzător CSM București,  acum 2 zile, buzoienii au încheiat Liga Zimbrilor cu o înfrângere, 27-30, în meciul cu Handbal Club Dobrogea Sud Constanța. Partida a avut loc, ieri după-amiază, în Sala Rapid din Capitală.

Înfrângerea buzoienilor în fața echipei din Constanța s-a conturat după un joc echilibrat, controlat însă de dobrogeni,  care au știut să gestioneze momentele dificile pentru a rămâne la conducerea partidei. De la 15-15 la pauză, constănţenii au accelerat la 20-17, în minutul 39. Renaud a egalat pentru Handbal Club Buzău, 20-20, însă, Esteki, Broască şi Roşca i-au ţinut pe buzoieni la un gol până în minutul 55 (25-26), când Ignat şi Komogorov, cu două reușite consecutive, au punctat pentru desprinderea decisivă a constențenilor. Scor final, 30-27 pentru Dobrogea Sud Constanța.

În ciuda acestei înfrângeri, Handbal Club Buzău a încheiat sezonul pe locul 7, cel mai bun sezon de la promovarea în Liga Naţională!

Intră in comunitatea BuzăuMedia! Află în timp real când publicăm un articol nou pe site, direct de pe Facebook și YouTube.