Handbalistele Gloriei Buzău obțin victoria în fața adversarelor de la CS Minaur Baia Mare

Sursa foto: Facebook/ Pagina Suporterilor - C.S. HM BUZAU
Sursa foto: Facebook/ Pagina Suporterilor – C.S. HM BUZAU

Liga Florilor se apropie de final și fiecare echipă își face calculele sale, în funcție de locul unde se află și maximum pe care-l poate ajunge. Lovită de multiple accidentări, echipa de handbal feminin a Gloriei Buzău a reușit să obțină victoria în disputa cu băimărencele de la CS Minaur, scor final 28 – 24. Cu Ana Maria Simion în mare formă, buzoiencele au condus în permanență ostilitățile și în minutul 15 scorul era 9-5. Au urmat patru goluri consecutive marcate de băimărence care au egalat, 9-9 în minutul 22. Tot de patru ori la rând au înscris în continuare și handbalistele Gloriei Buzău (13-9, min. 26). Ultimele două reușite ale primei reprize au fost semnate de jucătoarea CS Minaur – Yaroslava Burlachenko, astfel că la pauză SCM Gloria Buzău a condus cu 13-11. Și în repriza secundă handbalistele buzoiene au fost vioara întâi, băimărencele nefiind capabile să întoarcă soarta meciului.