HC Buzău s-a salvat matematic de la retrogradarea directă

Sala Sporturilor ,,Romeo Iamandi” a găzduit duminică meciul dintre HC Buzău și CS Minaur Baia Mare, într-un joc contând pentru etapa a 8-a din play-out-ul Ligii Zimbrilor la handbal masculin. Meciul se anunța a fi unul extrem de important pentru buzoieni care se luptă să scape de retrogradarea directă. Jocul în fața propriilor suporteri s-a dovedit a fi unul de bun augur pentru handbaliștii noștri, care au obținut o bine meritată victorie în fața adversarilor de la CS Minaur Baia Mare. La pauză, buzoienii au intrat cu un avantaj de 5 goluri (17-12), iar în repriza secundă HC Buzău s-a impus categoric, scorul final pe tabela de marcaj arătând   37-29, în favoarea handbaliștilor noștri. După această victorie buzoienii  s-au salvat matematic de la retrogradarea direct, iar dacă ei câștigă și în ultima etapă, în deplasarea de la Suceava, atunci cu siguranță scapă și de baraj. Grație acestei victorii HC Buzău se situează pe trei în play-out-ul Ligii Zimbrilor, CSM Bacău ocupa locul I, iar CS Minaur Baia Mare poziția secundă.