În grafic: Victorie cu 23-16 pentru H.M. Buzău la Tîrgovişte!

În grafic: Victorie cu 23-16 pentru H.M. Buzău la Tîrgovişte!Debut de retur aşa cum era de aşteptat pentru jucătoarele de la Handbal Municipal. Sîmbătă dimineaţă, în primul meci din partea a doua a campionatului Diviziei A, echipa buzoiană s-a impus categoric, scor 23-16, pe terenul penultimei clasate, CSU Tîrgovişte. Totuşi, ca un semnal de alarmă, desprinderea decisivă s-a produs abia spre finalul partidei. Surprinzător, pe fondul relaxării oaspetelor, formaţia din Tîrgovişte a condus la pauză cu 11-9 şi a reuşit şi în startul părţii secunde să pună probleme buzoiencelor. Totul s-a rupt definitiv pentru echipa gazdă în doar cîteva minute, cînd, la scorul de 16-15 pentru CSU, elevele lui Romeo Ilie au înscris de 8 ori la rînd, iar Delia Bohotici a închis poarta, securizînd primele 3 puncte din retur. Cea mai bună marcatoare a oaspetelor a fost Roxana Tabarcea, cu 5 reuşite. După victoria de la Tîrgovişte, Handbal Municipal se menţine pe locul 2, cu 31 de puncte, atîtea cîte are şi lidera Danubius Galaţi, beneficiară, însă, a unui golaveraj superior. Etapa viitoare, sîmbătă, de la ora 12.30, la Sala Sporturilor, Handbal Municipal are parte de un adversar mult mai dificil, ocupanta locului 4, HCF Piatra Neamţ.