fbpx

Înfrângere în ultimele minute pentru Handbal Club Buzău

Înfrângere dureroasă, pentru Handbal Club Buzău în partida cu Steaua București, în cadrul etapei a 9-a din Liga Națională de handbal masculin. Partida a avut loc, ieri, la Chiajna, și s-a încheiat cu victoria la limită a bucureștenilor, 28-27 (16-14), după ce buzoienii au revenit incredibil de la 17-24, în minutul 42, la 27-26, în minutul 58!

Steaua a intrat cu avantaj de doua goluri la pauză, după ce a condus cu 10-6, în minutul 17 și 13-11, în minutul 25.

În partea a doua a meciului avantajul echipei bucureștene a crescut la șapte goluri, însă, incredibilul s-a produs. Handbal Club Buzău a revenit fantastic în meci și a preluat conducerea cu 27-26, în minutul 58, în fața unui adversar incapabil să riposteze în unele moment. Nu a fost suficient, iar Steaua a întors rezultatul pe tabelă și s-a impus cu 28-27, în ciuda protestelor vehemente ale conducătorilor față de deciziile venite în finalul meciului de la masa oficială.

Etapa următoare, Handbal Club Buzău va susține o partidă și mai dificilă în fața unui adversar de top european, Dinamo București. Întâlnirea dintre formația buzoiană, locul 8 cu 12 puncte, și Dinamo București va avea loc sâmbătă, 13 noiembrie 2021, în Sala Sporturilor “Romeo Iamandi” din Buzău.

Intră in comunitatea BuzăuMedia! Află în timp real când publicăm un articol nou pe site, direct de pe Facebook și YouTube.