Liga a III-a: Cum s-au descurcat echipele buzoiene în prima partidă din seria I

de Stiri Buzau Media

Debut cu dreptul pentru SCM Gloria Buzău, în prima partidă din seria I, disputată pe stadionul „Olimpia” din Râmnicu Sărat. Fotbaliștii buzoieni s-au impus în fața celor de la KSE Târgu Secuiesc, cu scorul de 3-2. La fel de bine a început și Metalul Buzău care a obținut primele 3 puncte, în meciul de debut în Liga a III-a din acest sezon, disputat în deplasare, cu ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ. Buzoienii au înscris singurul gol al partidei, spre finalul primei reprize, prin golgeterul Metalului, Valentin Lungoci. Deși cu aproape un sfert de oră înainte de fluierul final al partidei, fotbaliștii lui Vali Stan s-au aflat în inferioritate numerică, atacurile furibunde ale nemțenilor nu au avut sorți de izbână. Pe de altă parte, râmnicenii au început cu stângul prima lor dispută, pe care au avut-o în deplasare, cu Știința Miroslava. Fotbaliștii antrenați de Viorel Frunză s-au impus în fața râmnicenilor cu scorul de 1-0, după golul marcat de Marin Alexandru în minutul 68. În clasamentul Ligii a III-a, Gloria se situează pe locul 2, Metalul Buzău, deși a obținut o victorie în deplasare, se plasează pe 3, în timp ce râmnicenii ocupă poziția a 11-a. În etapa a II-a, care va începe sâmbătă, 1 septembrie, vom asista la derby-ul municipiului, unde Metalul va juca pe teren propriu cu SCM Gloria Buzău. Râmnicenii vor juca în fața proprilor suporteri cu fotbaliștii de la CSM Focșani.