Locul 4 în clasamentul Ligii Florilor, pentru echipa de handbal feminin a Gloriei Buzău, după victoria obținută la București

Sursa foto: Facebook/ Hand -ball
Sursa foto: Facebook/ Hand-ball

Victorie meritată a echipei condusă de pe bancă de Ovidiu Mihăilă, în fața uneia dintre cele mai experimentate echipe din Liga Florilor – Rapid București. Handbalitele Gloriei Buzău au câștigat în deplasarea de la București, cu 31-27, după ce la pauză erau conduse la un gol diferență. Giuleștencele au condus în partida cu Buzăul până în minutul 39, când echipa lui Ovidiu Mihăilă reușind a treia victorie a sezonului. Buzăul a avut mai multe soluții pe bancă și a întors scorul de pe tabelă. Echipa lui Ovidiu Mihăilă a contat îndeosebi pe patru jucătoare, care au înscris împreună 90% din goluri: Ana Maria Popa-Iuganu, Ana Maria Simion, Maria Gabrilă și Alina Ilie. După patru etape de joc din Liga Florilor, SCM Gloria Buzău ocupă locul 4, cu 9 puncte, înaintea sa fiind Corona Brașov (12 puncte), SCM Râmnicu Vâlcea (9 puncte – un meci mai puțin) și CSM București  (9 puncte). În etapa a 5-a, care va avea loc sâmbătă, 21 septembrie, handbalistele pregătite de Ovidiu Mihăilă și Romeo Ilie vor juca acasă, cu Gloria Bistrița.