Medalii câștigate de frații Burtanete, la Festivalul Olimpic al Tineretului European, din Azerbaidjan

de Stiri Buzau Media

Lotul României format din103 sportivi a participat la cea de-a 15-a ediţie de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European, desfăşurată în perioada 21-27 iulie la Baku (Azerbaidjan). Sportivii români cu vârste cuprinse între 14 şi 18 ani au participat la atletism, ciclism, gimnastică artistică, handbal, înot, judo, lupte, tenis şi volei, nouă dintre cele zece sporturi ale competiţiei. Sportivii buzoieni Robert și Gabriel Burtanete au adus României medaliile de argint și bronz la sărituri. În ultima zi de concurs a Festivalului Olimpic al Tineretului European, în urma execuției sale la sărituri, Robert Burtanete a cucerit argintul, fiind urmat pe podium de fratele său Gabriel Burtanete, care a obținut medalia de bronz, la aceeași probă. Astfel, România a încheiat ediţia din acest an pe locul 11 în clasamentul pe naţiuni, cu 19 medalii, dintre care 4 de aur, 10 de argint şi 5 de bronz.

Știri despre: , , ,