fbpx

O înfrângere și o victorie pentru echipele buzoiene din Liga a 3-a de fotbal

Una rece, alta caldă pentru echipele buzoiene din liga a 3-a de fotbal. Dacă Metalul a suferit a doua înfrângere în campionat, CSM Rm. Sărat s-a impus fără probleme în fața celei mai slabe formații din serie.

După eşecul dramatic din urmă cu două etape, de la Lieşti, Metalul Buzău a cedat cu 1-2, vineri, la Bacău, pe terenul Aerostarului, formaţie retrogradată în vară din liga secundă. Planurile buzoienilor, de a obţine la Bacău cel puţin un punct, au fost date peste cap rapid, după ce atacantul gazdelor, Danale, a deschis scorul încă din minutul 5. Metalul a încercat să echilibreze jocul, iar egalarea a venit în prelungirile primei reprize, la super-execuţia lui Marius Tudorică: un şut direct în vinclu din afara careului. Ironia sorţii, golul victoriei gazdelor i-a aparţinut râmniceanului Dorin Burlacu, care 1-a învins pe Şerban cu un şut din apropiere, în urma unui corner.

Într-o altă partidă a etapei a 5-a, CSM Rm. Sărat s-a impus la scor, 5-1 (4-1) pe terenul celei mai slabe echipe din serie, Sportul Chișcani. Golurile râmnicenilor au fost marcate de Mădălin Socol (15), Ionuţ Roman (20), Rareş Dogaru (35), Dănuţ Oprea (40-pen.) şi Ricardo Mihalache (65).

În weekend este programată etapa a 6-a, iar meciurile vor avea loc de la ora 15.00. Echipele buzoiene vor evolua pe teren propriu, CSM Rm. Sărat cu Aerostar Bacău, vineri, şi Metalul cu Viitorul Ianca, sâmbătă.

Intră in comunitatea BuzăuMedia! Află în timp real când publicăm un articol nou pe site, direct de pe Facebook și YouTube.