Primul meci în Liga Florilor, prima victorie

Sursa foto: Arhivă/ SCM Gloria Buzău handbal

Handbalistele Gloriei Buzău au întâlnit la Sala Sporturilor ,,Romeo Iamande”, echipa Universitatea Cluj în primul meci din noua stagiune. După un ultim turneu de pregătire dominat de către sportivele buzoiene, echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă și Romeo Ilie a învins echipa din Cluj, scorul final la sfârșitul celor celor 60 de minute de joc fiind 32-22.

Handbalistele noastre au controlat partida încă din start, în timp ce clujencele au încercat să țină ritmul. Echilibrul partidei s-a rupt la jumătatea repriziei, când jucătoarele de la “U” Cluj nu au marcat timp de 10 minute, iar buzioencele s-au distanțat pe tabelă. Cu un avantaj de șapte goluri la pauză, actul secund a devenit o formalitate pentru handbalistele Gloriei, care s-au impus cu 32-22, la finalul celor 60 de minute.