România a învins Portugalia la Buzău şi merge la Europeanul de handbal feminin şi e cap de serie la tragerea la sorţi!

Naţionala de handbal feminin a României a câştigat grupa preliminară de calificare la Campionatul European din Franţa, din luna decembrie, după ce a învins aseară, în Sala Sporturilor din Buzău, selecţionata Portugaliei, scor 32-28. Fără starul Cristina Neagu şi portăriţa-minune a Craiovei, Iulia Dumanska, nereţinute în lot de selecţionerul Ambros Martin, „tricolorele” au condus detaşat în prima repriză, dar după aceea, cu obiectivul deja îndeplinit, selecţionerul a operat mai multe modificări în echipă, de aici şi diferenţa relativ strânsă din final. Într-un alt meci jucat ieri, Rusia a trecut de Austria la limită, 26-25. România a acumulat 10 puncte, fiind urmată de campioana olimpică, Rusia, cu 8 puncte, pe locul al treilea s-a clasat Austria, cu 6 puncte, Portugalia fiind ultima, fără vreun punct. În urma acestei performanţe, România va fi cap de serie la tragerea la sorţi a grupelor pentru turneul final din Franţa, programat între 29 noiembrie şi 16 decembrie.