fbpx

Șanse minime de promovare în Liga a 3-a pentru Team Săgeata, campioana județului Buzău

Campioana județului Buzău, Team Săgeata are șanse minime de promovare în eșalonul trei al fotbalului românesc, după manșa tur a barajului pentru Liga a III-a. Formația buzoiană a pierdut cu scorul de 1-3, pe teren propriu, în fața grupării gălățene Avântul Valea Mărului.

Scorul a fost deschis de oaspeți, în minutul 53, prin Partenie, care a primit o pasă în adâncime, a intrat în careu și de la 12 metri a trimis pe lângă portarul Miriță, 0-1. Buzoienii au egalat totuși în minutul 77. După un corner de pe partea stângă, bătut de Bobe în fața porții, portarul Olaru a scăpat mingea din mână și Alexandru Crăciun a marcat pentru 1-1.

Speranțele buzoienilor într-un rezultat bun, pe final de partidă, nu au durat deloc mult. În minutul 79, o centrare de pe partea dreaptă, la bara a doua, l-a găsit nemarcat pe Constantin Spînache, care a șutat cu piciorul stâng, la colțul lung: 1-2 pentru oaspeți. În minutul 88, același Spînache a fost găsit liber în partea dreaptă, a intrat în careu și s-a îndreptat în zona centrală, de unde a șutat în stânga portarului pentru 1-3, scor final.

Manșa retur a barajului este programată să se dispute, sâmbătă, 22 mai, de la ora 17.30, pe „Liești Arena”, pentru că stadionul din Valea Mărului este în plin proces de modernizare.

Intră in comunitatea BuzăuMedia! Află în timp real când publicăm un articol nou pe site, direct de pe Facebook și YouTube.