fbpx

SCM Gloria Buzău, pas greșit în Liga Florilor

Înfrângere categorică pentru SCM Gloria Buzău în meciul disputat la Cisnădie, cu Măgura, sâmbătă, în etapa cu numărul 7 din Liga Națională de handbal feminin.

Măgura Cisnădie s-a impus în fața formației buzoiene, scor 27-23 (14-12), după ce a controlat partida în majoritatea timpului de joc. Jucătoarele lui Aurelian Roșca și Romeo Ilie au fost egale cu echipa gazdă doar în startul întâlnirii, 4-4, în minutul 11, apoi fetele de la Cisnădie s-au desprins la 9-7, în minutul 18, și 14-11, în minutul 29.

În repriza secundă, tot Măgura Cisnădie s-a aflat la conducerea jocului, iar balanța s-a înclinat clar în favoarea trupei gazdă. Tabela a indicat 22-17, în minutul 50 și chiar o diferență de șase goluri, 26-20, în minutul 56, iar ecuația partidei era rezolvată.

Gloria Buzău a ratat inclusiv de la 7 metri, patru aruncări care și-au ratat ținta, spre deosebire de una a Măgurei, iar Cisnădie a depășit în clasament trupa buzoiană.

Etapa viitoare, SCM Gloria Buzău, locul 7 cu 13 puncte, va evolua în compania formației Dunărea Brăila, partida fiind programată în Sala Sporturilor “Romeo Iamandi”.

Intră in comunitatea BuzăuMedia! Află în timp real când publicăm un articol nou pe site, direct de pe Facebook și YouTube.