Un egal liniștitor pentru Gloria, în crâng

Gloria Buzău a terminat la egalitate confruntarea pe care a disputat-o, ieri, pe teren propriu, în cadrul play-out-ului Ligii secunde de fotbal. Partida SCM Gloria Buzău – Unirea Slobozia s-a încheiat 0-0, la capătul unei partide cu multe ocazii de gol.

Echipa ialomițeană a atacat din primul minut, iar Gloria s-a mulțumit să se apere și să joace cartea contraatactului. Cea mai mare ocazie a primei reprize a aparținut buzoienilor, cu un minut înainte de intrarea la cabine.

În a doua repriză, jocul a fost ceva mai animat, jucătorii lui Ilie Stan ieșind la joc și reușind să-și creeze câteva situații favorabile. Gloria putea deschide scorul pe final, în minutul 82, dar Balgiu a reluat cu capul în transversală, în urma unui corner. Ialomițenii au ratat, de asemenea, șansa de a înscrie, în minutul 88.

În urma egalului de ieri, Gloria Buzău a scăpat de emoțiile retrogradării, avînd șanse minime de a ajunge în zona “nisipurilor mișcătoare”.

Etapa viitoare, buzoienii vor merge la Ploiești, pentru meciul cu Petrolul.