Victorie clară! Handbal Club Buzău – CSM Botoşani: 29-25 (17-10)

Handbal Club Buzău a încheiat cu o victorie previzibilă turneul Ligii Naţionale, etapele 25-27, disputat la Turda şi Cluj Napoca. Ieri, în Sala „Horia Demian”, handbaliştii buzoieni au intâlnit ultima clasată, CSM Botoşani, formaţie deja retrogradată. În mod firesc, Handbal Club Buzău s-a impus clar, după ce, în tur, s-a consumat una din marile surprize ale campionatului, cele două echipe terminând la egalitate, pentru ceea ce avea să fie singurul punct al Botoşaniului din actuala stagiune!

Ieri, partida a început cu emoții pentru formația buzoiană. Moldovenii au condus şi s-au distanţat la un neverosimil 5-1 după aproape şapte minute! Din fericire, buzoienii şi-au revenit rapid şi a pus stăpânire pe joc, iar intr-un interval de 11 minute, în care adversarii n-au mai nimerit poarta, s-a desprins la 12-6. Până la pauză, buzoienii au continuat să facă legea pe teren, iar după 30 de minute scorul a reflectat exact realitatea: 17-10!

În debutul părţii secunde s-a consemnat un avans maxim de 11 goluri, după care nivelul şi concentrarea jucătorilor buzoieni au scăzut considerabil. Echipa din Botoșani a înscris la foc automat, iar rezultatul final a arătat doar 4 goluri diferenţă: 29-25.

Următorul turneu şi ultimul al Ligii Naţionale de handbal masculin are loc în Capitală, în sălile Rapid şi Dinamo, în perioada 8-11 mai, când echipa buzoiană le va întâlni, în ordine, pe CSM Reşiţa, CSM Bucureşti şi Dobrogea Sud Constanţa.