Victorie lejeră pentru Handbal Municipal!

Victorie lejeră pentru Handbal Municipal!Handbal Municipal a bifat sîmbătă, la Sala Sporturilor, prima victorie în noul campionat al Diviziei A şi s-a şi instalat deja în fotoliul de lider, la golaveraj. Handbalistele buzoience n-au avut nici un fel de emoţii în faţa uneia dintre echipele slabe ale seriei şi, la capătul unui meci fără istoric, s-au impus la o diferenţă categorică, scor 34-20 (18-7). În prima repriză, antrenorul Romeo Ilie a folosit „7”-le de bază, în care şi-au făcut loc şi trei dintre achiziţiile acestei veri, portăriţa Carmen Pelin, interul Oana Bidaşcu şi pivotul Mirela Vîlcu. După pauză, Romeo Ilie a trimis în teren garnitura secundă. Iată lotul folosit de Handbal Municipal în partida de sîmbătă: Carmen Pelin, Denisa Matei, Alina Lupu – Cristina Clisu – 9 goluri, Daniela Udrea – 5 goluri, Simona Duță – 4 goluri, Mirela Vîlcu – 3 goluri, Laura Zafiriadis – 3 goluri, Alexandra Ciolpan – 3 goluri, Oana Bidașcu – 2 goluri, Larisa Baciu – 2 goluri, Roxana Tabarcea – 2 goluri şi Gabriela Drugău – 1 gol. Handbalistele buzoience nu au mult timp la dispoziţie pentru a savura prima victorie în campionat. Federaţia a programat deja miercuri o primă etapă intermediară, zi în care Handbal Municipal are parte de o deplasare nu lipsită de dificultate, la Piatra Neamţ.