Wimbledon: Serena Williams o învinge pe Garbine Muguruza și câștigă al șaselea său titlu pe iarbă londoneză

serena-williams-

serena-williams-Numărul 1 mondial, jucătoarea americancă Serena Williams a câștigat al 6-lea titlu la Wimbledon si al 21-lea de Mare Șlem din carieră, după ce a învins-o astăzi, în finala de la All England Club, pe spaniola Garbine Muguruza, cap de serie nr. 20, in două seturi, 6-4, 6-4, într-o ora si 22 minute, relatează Agerpres.

Deși a debutat cu un break rapid, Gabrine Muguruza nu s-a putut impune până la finalul primei reprize, aceasta cedând primul set Serenei, la scorul de 6-4.

Setul al doilea a fost rapid, după primele 20 de minute scorul fiind de 5-1 pentru Williams. A urmat o revenire a Gabrinei, pâna la 5-4, dar Nr. 1 mondial s-a impus în cele din urmă cu scorul de 6-4 . Meciul a durat o oră și jumătate.