Gloria Buzău, înfrângere la Galați, iar promovarea a devenit aproape imposibilă!

de Stiri Buzau Media
Promovarea a devenit o misiune aproape imposibilă pentru Gloria Buzău. Echipa din Crâng a pierdut, joi seară, la Galați, în fața Oțelului, 0-1, și doar o minune o mai poate duce în prima ligă de fotbal.
Partida a început cum nu se poate mai prost pentru buzoieni, cu o gafă a portarului Relu Stoian, în urma căreia gazdele au deschis scorul. Celălalt portar a degajat lung, mingea a ajuns în careul Gloriei, iar Stoian a încercat să agațe balonul cu degetele în loc să boxeze. Ursu, pe fază, a trimis în plasă cu o lovitură de cap. Deschiderea scorului, atât de devreme, a schimbat radical coordonatele meciului, Oțelul mulțumindu-se să conserve rezultatul. Echipa buzoiană a avut o mare ocazie în minutul 22, dar Wiktorski nu l-a putut învinge pe portarul Oțelului, după ce reluase cu capul la o lovitură de colț. Un minut mai târziu, șutul lui Vârtej, tot după un corner, a trecut puțin pe lângă poartă.
La reluarea partidei, Oțelul a închis mai bine spațiile, fragmentând jocul, iar jucătorii lui Mihalcea, deși au atacat, nu au avut luciditatea necesară pentru a fructifica vreo ocazie. În minutul 82, Oțelul a marcat din nou, dar golul a fost anulat de arbitri, pe motiv de off-side. Ultima ocazie de gol a Gloriei s-a consemnat în minutul 86, la șutul de la 16 metri al lui Boiciuc, dar portarul Galațiului a reținut cu siguranță.
În urma acestui rezultat, Gloria Buzău rămâne cu 34 de puncte în clasamentul play-off-ului și îi trebuie un parcurs perfect, în următoarele meciuri, pentru a mai avea vreo șansă la promovare.