Victorie de la 11 metri: Gloria – CS Baloteşti 1-0!

Victorie de la 11 metri: Gloria – CS Baloteşti 1-0!Gloria mai şi cîştigă! După 3 rezultate dezastruoase, 1-6 la Clinceni, 0-2 cu ACS Berceni şi, mai ales, 0-8 la Călăraşi, echipa buzoiană a reuşit sîmbătă, în Crîng, o victorie extrem de preţioasă în faţa celor de la CS Baloteşti. Cu doi dintre absenţii de marcă din ultimele etape, fundaşul Cătălin Vlaicu şi mijlocaşul Dorin Burlacu, reveniţi în primul 11, dar şi cu antrenorul Viorel Ion pe bancă, în ciuda interdicţiei primită de la medici, Gloria a arătat mult mai bine. În prima repriză, Burlacu a fost omul cu ocaziile, dar fie un adversar a respins in extremis la şutul „decarului”, fie execuţia din apropiere n-a nimerit ţinta. După pauză, Marciuc a fost aproape de autogol, trimiţînd cu capul, în transversală, centrarea lui Alin Iordache. În minutul 72, după un fault comis în careu asupra lui Danciu, centralul a dictat penalty, iar Răduca a transformat impecabil! 1-0 a rămas scorul pînă la final, iar cu cele 3 puncte cucerite sîmbătă Gloria a urcat pe locul 9 şi aşteaptă ceva mai liniştită următoarea partidă, de sîmbăta viitoare, de la Brăila, cu Dacia Unirea, din penultima etapă a turului. Gloria i-a avut în teren în partida cu CS Baloteşti pe Sîrbu – Chivu (46 Danciu), Vlaicu, Vîrtej, Agache – Marcu, Cl. Dumitrescu – N. Popescu, Răduca, Burlacu (67 Dedu) – Pălimaru (27 A. Iordache).