Echipele buzoiene din liga a 3-a, două victorii mari și o înfrângere usturătoare

Început de sezon promițător pentru două dintre echipele buzoiene din liga a 3-a de fotbal, însă un debut dezamăgitor pentru a treia formație. Dacă Metalul Buzău și CSM Rm. Sărat au reușit victorii impresionante, nou-promovata Voința Limpezis, a suferit un eșec usturător.

CSM Rm. Sărat este primul lider al seriei a 2-a, după victoria la scor împotriva Daciei Brăila, formaţie retrogradată din Liga a 2-a şi care s-a despărţit în această vară de jucătorii mai valoroşi pe care i-a avut în lot, alegând să se bazeze doar pe juniorii din propria pepinieră. În aceste condiții, Brăila a fost „carne de tun” pentru râmniceni, care au câştigat cu 9-0, datorită reuşitelor lui Matei Constantinescu (minutele 3, 25 și 38), Adrian Mateiciuc (minutele 30, 60 și 87), Călin Pâslaru (minutele 54, 78) şi Mădălin Socol (minutul 83, din penalty).

De asemenea, Metalul Buzău şi-a adjudecat, sâmbătă seară, poate cel mai greu meci din noul campionat. Într-o partidă disputată pe terenul sintetic din Crâng, echipa buzoiană s-a impus la limită, scor 1-0, prin golul lui Adrian Moldovan, în faţa formației CSM Focşani, considerată principala favorită la promovarea în liga a doua. Este o revanşă a Metalului după disputele din ediţia trecută, când patru din cele cinci întâlniri directe au fost câştigate de vrânceni.

În schimb, debutul Voinței Limpeziș în Liga a III-a fost unul nefericit! Într-un meci disputat la Bacău, Voinţa Limpeziş a cedat cu 3-8 în faţa Aerostarului, pentru care patru dintre goluri au fost marcate de fostul golgeter al Metalului, Andrei Pavel. Pentru buzoieni, toate cele trei goluri au fost marcate de Alex. Lemnaru. Potrivit unui anunţ al clubului, pentru a face față în Liga a III-a, Voinţa Limpeziş urmează să mai aducă 2-3 jucători noi în următoarele zile.