Emoţii cumplite: H.M. Buzău – Neptun Constanţa 27-23 (10-14)!

fete hmTotul e bine cînd se termină cu bine, dar totul părea că se va nărui pentru Handbal Municipal la pauza partidei cu Neptun Constanţa, de sîmbătă, de la Sala Sporturilor! După 30 de minute, echipa buzoiană era condusă cu 14-10 de către modesta grupare de pe litoral şi orice discuţie despre o eventuală promovare directă în Liga Naţională nu-şi mai avea rostul. Gazdele au început jocul surprinzător de slab, în ciuda avertismentelor lansate de antrenorul Romeo Ilie înaintea meciului, asupra schimbărilor care au avut loc în tabăra adversarelor în ultimul timp. Fără să se desprindă la mai mult de două goluri, Neptun le-a ţinut la respect pe buzoience în prima repriză, iar în ultimele 5 minute le-a făcut şi de rîs: 14-10! La pauză, s-a produs însă declicul. Forţat de rezultatul de pe tabelă, Romeo Ilie a aruncat-o în luptă şi pe Anca Ionescu, încă nerefăcută după o accidentare mai veche. Punct ochit, punct lovit! Impulsionate de veterana lotului, la rîndul ei irezistibilă pe semicerc, buzoiencele au început fantastic partea secundă şi în doar 5 minute au şi întors rezultatul, de la 10-14 la 15-14! De aici înainte lucrurile au revenit pe făgaşul normal, Constanţa n-a mai avut forţa să ţină ritmul infernal impus de H.M., iar la final tabela a indicat diferenţa corectă: 27-23! O victorie care mai aduce 3 puncte pentru echipa buzoiană, care se menţine pe prima poziţie, la 3 „lungimi” de Danubius Galaţi, dar şi cu un joc în plus. Etapa viitoare, sîmbătă, Handbal Municipal întîlneşte în deplasare pe CSM 2 Bucureşti.