Eșec așteptat, Dinamo București – H.C. Buzău: 25-20

de Stiri Buzau Media

Handbal Club Buzău nu a reușit să răstoarne calculele hârtiei, marţi seară, în primul meci pe care l-au susținut în turneul Ligii Naţionate de la Cluj Napoca, ce programează, în aceste zile, etapele 21-24.

Handbaliştii buzoieni au întâlnit cea mai redutabilă echipă din România, campioana ultimitor 5 ani, Dinamo Bucureşti, iar rezultatul a fost cel previzibil, 25-20, pentru bucureșteni.

Dacă în prima repriză, jocul a fost ceva mai echilibrat, dovadă şi scorul pauzei, 13-10 pentru dinamoviști, buzoienii nu au reușit să pună probleme campioanei. Dinamo s-a distanţat chiar şi la un maxim de 7 goluri spre finalul partied. Buzoienii au reușit totuși să îndulcească puțin eşecul, reuşind trei goluri consecutive în ultimete minute și stabilind un rezultat oarecum rezonabil, 25-20.

A fost însă o înfrângere așteptată, care nu schimbă cu nimic datele problemei. Handbal Club Buzău se menține pe locul 9 în clasamentul ligii naționale masculine, după 21de etape şi va disputa următoarea partidă, joi, de la 15.45, împotriva celor de la CSU Suceava.