Fotbaliștii Gloriei Buzău învinși în Regie, de echipa lui Daniel Pancu

Sursa foto: telekomsport.ro

După un joc spectaculos în Regie, echipa antrenată de Ilie Stan a pierdut disputa cu Rapid, scor final 3-2. Buzoienii au deschis scorul la numai zece minute de la fluierul de start al partidei, când Dragoş Huiban a finalizat o deviere cu capul a lui Alexandru. Bucuria echipei din Crâng nu a durat mult. În minutul 18, Cătălin Hlistei a egalat, după ce Sefer a centrat în faţa porţii din dreapta careului. Rapid şi SCM Gloria Buzău au încheiat prima repriză la egalitate, scor 1-1, după  un joc alert, însă cu puţine situaţii la cele două porţi.

Cel de-al doilea gol al buzoienilor vine în minutul 52, când Valentin Munteanu a profitat de o degajare lungă a propriului portar, a depăşit doi fundaşi şi a finalizat din faţa lui Tătaru. 6 minute mai târziu, echipa lui Daniel Pancu a reușit egalarea. Ofensiva rapidiștilor a continuat, iar 10 minute mai târziu, adică în minutul 78, Labeau primeşte şi scapă singur în stânga careului, centrează în faţa porţii, acolo unde Antonio Sefer înscrie. Scor final 3-2 pentru Rapid, iar în urma acestei înfrângeri, echipa din Crâng se situează pe locul 3 în clasamentul Ligii secunde, cu 5 victorii, un egal și două înfrângeri.

Potrivit telekomsport.ro, la finalul partidei antrenorul buzoienilor, Ilie Stan a declarat că s-au făcut prea multe greșeli,  după ce Gloria Buzău condus de două ori pe tabelă.  ,,Nu trebuia să facem asemenea greşeli, băieţii sunt supăraţi că am avut avantaj în două rânduri, dar aceşti suporteri incredibili i-au adus peste noi. Le-am dat ocazia să ne surprindă, chiar înaintea jocului le-am spus că nu trebuie să cedăm la presiune. Este inadmisibil să facem greşelile pe care le-am făcut,  am primit trei goluri în acset meci, tot atâtea câte luasem în precedentele şase meciuri” a spus tehnicianul din Crâng.