Gloria Buzău a scăpat de grijile retrogradării

Gloria Buzău – Aerostar Bacău: 3-0 (0-0)

Gloria Buzău și-a asigurat un final liniștit de play-out cu două etape înainte de final, după ce s-a impus fără probleme, pe teren propriu, în fața ultimei clasate, Aerostar Bacău. Elevii lui Ilie Stan, fără eșec în play-out, au învins trupa din Moldova, déjà retrogradată, cu un sec 3-0(0-0), în cadrul etapei cu numărul 5 din seria B a turneului play-out din Liga 2 la fotbal.

După o primă repriză frumoasă, cu ritm, cu ocazii de ambele părți, însă cu situații mai mari ale Aerostarului, la pauză s-a intrat cu scor egal, 0-0. După pauză, buzoienii au marcat trei goluri, prin Pîrvulescu, minutul 65, Andronic, în minutul 79 și Iurcu, în minutul 82, și sunt lipsiți de griji înainte de partidele cu CSM Reșița, în deplasare, și Concordia Chiajna, pe teren propriu.

SCM Gloria Buzău a acumulat 34 de puncte și și-a consolidat locul 3 în Grupa B.