fbpx

Gloria Buzău a umilit Progresul Spartac, într-un nou meci amical

Gloria Buzău a umilit Progresul Spartac București, într-un meci amical disputat sâmbătă, 16 iulie, la Zărnești. A fost 5-1 la pauză pentru formația buzoiană, iar la finalul celor 90 de minute tabela a arătat 8-1. Cel mai bun om al echipei lui Cristi Pustai a fost Valentin Alexandru, autorul a trei goluri.

Pentru Gloria Buzău au mai punctat Cristian Ciobanu, autorul a două goluri, Alin Cârstocea, Andrei Blejdea și Andrei Banyoi, ultimii trei cu câte un gol. Pentru Progesul a înscris golul de onoare Ionuţ Tudorache, în minutul 31, atunci când scorul era deja 4-0 pentru Gloria. Eșecul aspru înregistrat de Progresul Spartac poate fi pus și pe seama faptului că nu a putut utiliza șapte jucători din diverse motive.

Gloria Buzău a mai disputat trei meciuri în actuala perioadă de pregătire de vară. Echipa din Crâng a trecut cu 8-1 de Voinţa Lanurile, o echipă din Liga 4 din Buzău, pentru ca apoi să piardă în fața Unirii Slobozia, scor 0-2. Ambele partide au avut loc înaintea deplasării în cantonamentul de la Poiana Brașov.

În prima partidă din cantonament, echipa buzoiană a trecut de Oțelul Galați cu 4-0. Gloria o va mai întâlni, după confruntarea cu Progresul Spartac, și pe Metaloglobus, pe 19 iulie.

Intră in comunitatea BuzăuMedia! Află în timp real când publicăm un articol nou pe site, direct de pe Facebook și YouTube.